علت سوزش و خارش مقعد

برای کمک به کم شدن مشکل خارش مقعد، نخست لازم است دلیل ایجاد آن بررسی شود. به این منظور معاینات لازم توسط پزشک شما انجام می‌شود تا به این ترتیب بتوان علت خارش مقعد را تشخیص داد. ۵ دلیل اصلی ابتلا به این مشکل به شرح زیر هستند:

بواسیر

بواسیر عبارت از برآمدگی رگ‌های خونی در قسمت مقعد به خاطر فشار وارد شده به آن است. این فشار می‌تواند در نتیجه بارداری یا بلند کردن اجسام سنگین ایجاد شود، اما رایج ‌ترین دلیل این مشکل یبوست یا اسهال مزمن است. بواسیر شرایط مقعدی است و در نتیجه مسائل خاص همچون خون ریزی مقعد پس از کار کردن روده ایجاد می‌شود. این حالت بیشتر پس از کار کردن روده تشدید می‌شود اما ناراحتی مربوط به آن (خارش، سوزش، و درد) معمولاً در طول روز با مقدارهای مختلف توسط فرد احساس می‌شود. هر کسی در هر سنی ممکن است به این مشکل مبتلا شود و این موضوع سبب ایجاد احساس خارش و سوزش مقعد می‌شود. بهترین درمان برای این مشکل پیشگیری است. برای این کار لازم است با مصرف روزانه مقدار زیاد فیبر و مایعات کاری کنیم مدفوع به نرمی خمیر دندان باشد. اگر در این رابطه احساس خارش یا سوزش داشتید، می‌توانید از کرم‌های بواسیر حاوی هیدروکورتیزون که یک ماده ملایم استروئید است برای کمک به بهبود موقت خارش مقعد به خاطر بواسیر استفاده کنید. اما لازم است مراقب مصرف زیاد این کرم‌های استروئید باشید که می‌تواند به واسطه مصرف زیاد یا طولانی مدت سبب نازک شدن پوست در محل استفاده شود.

مدفوع

تمیز و پاک نکردن کافی مقعد پس از اجابت مزاج می‌تواند سبب شود بخش‌هایی از مدفوع در محل باقی مانده و به عنوان یک محرک برای التهاب پوست اطراف آن عمل کند. در این رابطه همچنین یک عضله در اطراف مقعد قرار داد که در اصطلاح به آن اسفنکتر مقعد می‌گویند و این عضله در بعضی افراد ضعیف‌ تر می‌باشد و سبب پخش شدن مدفوع می‌شود. تمیز کردن و شستن کامل، استفاده از دستمال‌های تمیز کننده کودک، دوش گرفتن پس از هر بار کار کردن روده، یا حتی استفاده از در صورت وجود می‌تواند از روش‌های مناسب برای مقابله با این مشکل باشد. پس از تمیز کردن، استفاده از پودر تالک می‌تواند به جذب هر گونه مدفوع باقیمانده در محل کمک موثر کند.

قارچ

قارچ‌های ایجاد شده در نتیجه رطوبت مداوم یا عرق کردن و ابتلا به دیابت می‌تواند بعضی بیماران را مستعد ابتلا به عفونت‌های قارچی پوست به نام کاندیدا کند. در صورت مواجه شدن با این مشکل، پزشک باید وضعیت قرمزی ناحیه مورد نظر را برای تشخیص مشکل بررسی کند. در این حالت استفاده از کرم‌های ضد قارچ موجود در داروخانه‌ها همچون میکونازول یا کلوتریمازول برای مدت حداکثر یک ماه می‌تواند به کاهش مشکل و علائم آن کمک کند. علاوه بر این مهم است که شما ناحیه مورد نظر را تا حد ممکن خشک نگه دارید و در صورت ابتلا به دیابت، سطح قند خون خود را کنترل نمایید. مطمئن شوید که در این رابطه به نکات مطرح شده برای کنترل دیابت توجه می‌کنید.

کرم روده

وجود کرم روده چیزی است که اکثر بیماران مبتلا به خارش و سوزش مقعد نگران مواجه شدن با آن هستند. به هر حال، این مشکل رواج کمتری در بین اشخاص دارد و بیشتر در بین کودکان مشاهده می‌شود. اگر اعضای مختلف فامیل به این مشکل مبتلا باشند، احتمال مشاهده آن در بین سایر اعضای فامیل نیز افزایش پیدا می‌کند. برای اطمینان از وجود این مشکل همواره نمی‌توان از آزمایش مدفوع استفاده کرد. در این حالت می‌توان از داروهای ضد انگل تجویز شده برای از بین بردن کرم روده استفاده کرد و به طور منظم لباس زیر و لباس خواب را با آب گرم شستشو داد.

شقاق مقعد

شقاق‌ها عبارتست از برش‌های کوچک در عرض مقعد که شاید در نتیجه یبوست و اسهال مزمن ایجاد شوند. مشابه حالت بواسیر، این مشکل نیز به خاطر تعدادی از شرایط خاص ایجاد می‌شود. احساس سوزش و درد بیشتر در نتیجه شقاق مقعد وجود دارد و این احساس پس از کار کردن روده تشدید شده و برای یک دوره زمانی پس از آن ماندگاری و دوام دارد. خون ریزی مقعد و خارش مقعد نیز در این حالت معمولاً به صورت دائم توسط بیمار احساس می‌شود. درمان این مشکل مشابه بواسیر با پیشگیری از یبوست امکان پذیر است. برای بررسی دقیق‌تر باید مشکل بیمار توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.