درمان های خانگی شقاق

در ادامه روش های درمان شقاق مقعد که می توانید در خانه انجام دهید، ذکر شده است

بهداشت

بعد از رفتن به دستشویی مقعد خود را به خوبی با آب بشوئید. آن را به آرامی خشک نمایید. وقتی مقعد زخم شده برای شست و شوی آن از صابون استفاده نکنید زیرا سبب التهاب می شود.

نوشیدنی زیادی بنوشید

بزرگسالان باید روزی حداقل دو لیتر مایع (بین ۱۰ تا  ۱۲ فنجان) مصرف نمایند. اکثر مایعات به صورت ادرار دفع می شوند. با این حال، بخشی از مایعات از دستگاه گوارش عبور کرده و مدفوع را نرم می کند. بیشتر نوشیدنی ها این خاصیت را دارند، اما نوشیدنی های الکلی سبب کم شدن آب بدن می شوند و چندان خوب نیستند.

مکمل ها و ملین های فیبری

فیبر زیادی مصرف کنید. فیبر در میوه ها، سبزیجات، غلات، نان و غیره وجود دارد. در صورتی که رژیم غذایی پرفیبر کمکی نمی کند، می توانید مکمل های فیبری مثل متیل سلولز و… را مصرف کنید. مکمل متیل سلولوز همچنین مستقیما به نرم شدن مدفوع و درنتیجه راحت تر دفع شدن آن کمک می کند. شما می توایند این مکمل ها را از داروخانه به صورت آزاد تهیه کنید یا از پزشک بخواهید تا برای شما تجویز کند. ملینی هایی مثل لاکتوز گاهی اوقات تجویز می شود.

رفتن به دستشویی

احساس نیاز به دستشویی رفتن و دفع مدفوع را نادیده نگیرید. برخی از افراد این احساس را سرکوب می کنند و رفتن به دستشوئی را به تاخیر می اندازند. این مساله سبب به شکل گیری مدفوع های بزرگتر و سفت تری می شود که دفع آنها سخت تر است.

از مصرف داروهای کدئین داری مثل کوکدامول خودداری کنید، زیرا سبب یبوست می شود. برای تسکین درد شقاق مقعد پاراستامول داروی مسکن خوبی است.

درمان در کودکان

اقدامات فوق برای کودکانی که شقاق مقعدی به بزرگی شقاق مقعد بزرگسالان دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در میان کودکان، اغلب درد باعث می شود که مدفوع خود را نگه دارند. این مساله سبب به شکل گیری مدفوع در اندازه بزرگتر و سفت تری می شود، در نتیجه وقتی در نهایت این مدفوع ها دفع می شوند درد بیشتری را بوجود می آروند. از این رو، علاوه بر اقدامات فوق، مصرف ملین ها برای کودکان مبتلا به شقاق در مقعد برای کوتاه مدت تجویز می شود. هدف از مصرف ملین ها اطیمنان از نرم شدن مدفوع کودکان در حین بهبودی فیشر است.

 

امتیازدهی به این مطلب