درمان‌های خانگی خارش و سوزش مقعد

برای درمان خانگی خارش و سوزش مقعد می ‌توان به موارد زیر توجه کرد

کنترل خارش

 لوسیون ها و کرم‌های کورتیکوئید می‌توانند در شرایط استفاده کوتاه مدت در این رابطه مفید و موثر باشند. از مصرف کرم‌های عطری یا طبی که برای استفاده موضعی فروخته می‌شوند، خودداری نمایید، زیرا مصرف آنها می‌تواند سبب حساس‌ تر شدن پوست شما شود.

تمیز کردن آرام محل

تمیز کردن دقیق و آرام محل می‌تواند به خلاص شدن از سوزش و خارش مقعد کمک نماید. شما باید به آرامی مقعد خود را در حمام یا حتی در توالت با صابون و آب بشویید. مراقب باشید که شستشو را به طور کامل انجام دهید و سپس محل را با یک دستمال یا پارچه نخی به آرامی خشک کنید.

غذاهای حاوی فیبر همچون انواع مختلف حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات مصرف نمایید

رژیم غذایی مناسب داشته باشید که در آن سطح مصرف مواد غذایی خاص همچون غذاهای تند، آب پرتقال، انجیر و قهوه را محدود نمایید.

محل سوزش را نخارانید

انجام این کار فقط می‌تواند سبب افزایش التهاب و ایجاد عفونت در محل شود.

دستمال توالت خود را عوض کنید

از دستمال‌های نرم، آسیب ندیده و غیر رنگی استفاده کنید.

آماده باشید

هنگامی که خارج از خانه هستید، چند دستمال مرطوب و دستمال خشک کننده، مشابه آنچه برای کودکان استفاده می‌شود، همراه داشته باشید.

بی اختیاری مدفوع را کنترل کنید

اگر شما با بی اختیاری مدفوع مواجه هستید، از یک پارچه نخی کوچک بر روی محل مقعد استفاده کرده و آن را به طور منظم عوض کنید. لباس زیر شما باید نخی باشد و از استفاده لباس‌های زیر تنگ خودداری شود.

تا زمان حل شدن مشکل، طولانی مدت دوچرخه سواری نکنید

علاوه بر این از سایر فعالیت‌هایی که می‌تواند سبب ایجاد یبوست شود خودداری نمایید.

پیشگیری

برای پیشگیری از خارش و سوزش مقعد می‌توان به نکات زیر توجه کرد:

به طور منظم حمام کنید

ناحیه مقعد خود را با صابون و آب شسته و به طور کامل خشک کنید.

از پوشیدن لباس‌های زیر تنگ خودداری کنید

سعی کنید لباس‌های زیر گشاد و دارای امکان تنفس پوست ساخته شده از نخ به جای مواد مصنوعی استفاده کنید. این لباس‌های زیر می‌تواند ناحیه مقعد را تهویه کرده و به نسبت خشک نگه دارد.

مشکل خارش و سوزش مقعد به رراحتی درمان می شود. درمان تجویز شده از سوی پزشک بستگی به علت خارش مقعد دارد. توجه کنید به منظور پیشگیری از حاد شدن مشکل بهتر است اگر علائم ذکر شده در مقاله را داشتید به پزشک مراجعه کنید.

تمیز کردن صحیح

پس از اجابت مزاج، به طور دقیق محل را بشورید و سپس با دستمال خشک کنید. می توانید قبل از خشک کردن با از دستمال مرطوب نیز اسستفاده کنید و سپس با دستمال خشک کنید. امروزه انواع مختلف این دستمال‌ها در بازار از داروخانه‌ها قابل تهیه است. به این منظور شما همچنین می‌توانید دستمال دستشویی را مرطوب کرده و به آرامی

با صابون آغشته کنید، سپس به آرامی محل را با دستمال مورد نظر شسته و آن را با دستمال دیگری خشک کنید.